قابل استخدام بودن یا استخدام شدن؟

اغلب ما بعد از گدراندن سالهای تحصیلی و دانشگاهی وارد بازار کار می شویم و اولین تجربه کاری خود را بدست می آوریم.اگر سازمانی که در آن کار می کنیم کوچک باشد ،همیشه این نگرانی وجود دارد که مبادا کار خود را از دست بدهیم و در اینجا این سوال مطرح است که قابل استخدام بودن بهتر است یا استخدام شدن؟

نسل جدید نسبت به والدین خود بیشتر شغل عوض می کنند، چون سیاست های کاری تغییر کرده است و سازمانها و بخش ها کوچکتر شده اند.

بهتر است یک جای پای قوی برای خود بسازید و در این صورت حتی اگر کارفرمای فعلی شما اخراجتان کند خیلی زود فرد دیگری شما را استخدام می کند.پس قابل استخدام بودن به مراتب از استخدام شدن بهتر است.

درحال حاضر ارتباطات تلفن همراه و اینترنت بسیار گسترش پیدا کرده و افراد بدون هیچ حد و مرز جغرافیایی با هم در ارتباط هستند و بدون اینکه نیاز باشد تا رو در رو همدیگر را ملاقات کنند خیلی از داد و ستدها انجام می شود.

در نتیجه مرز بین استخدام شدن و خود اشتغالی بسیار باریک شده است، افراد زیادی بین این دو موقعیت در حال رفت و آمد هستند.این افراد ابتدا در شرکتی آموزش می بینند، سپس به شرکت دیگری می روند،شغل خود را از دست می دهند و باز در جای دیگری استخدام می شوند و در نهایت کسب و کار خود را راه می اندازند.

این افراد فرصت برای سفر رفتن، پرورش فرزند و کلا زندگی کردن هم دارند.به کشوری دیگر می روند و کار دیگری را آغاز می کنند،نیروهای مورد نظر را استخدام می کنند و بازار کار خود را گسترش می دهند.

با کمک گرفتن از شبکه های احتماعی افرادی را می یابند که به خدمات آنها نیاز دارند و به این ترتیب روز به روز بر رونق کسب و کار خود می افزایند.

حالا من و شما می توانیم به جای دنبال کردن یک شغل سنتی ، کاری مناسب با علاقه و توانمندی خود داشته باشیم و از کار حود لذت ببریم.دیگر مانند کارمند معمولی لحظه شماری نکنیم که چه زمانی ساعت کاری به پایان می رسد. دیگر در قید و بند ساعت کاری نباشیم و با عشق و علاقه از هر لحظه و زمانی برای گسترش و رونق کار خود بهره بگیریم.

حتی اگر شما یک برند شخصی مثبت و خوب برای خود داشته باشید و بخواهید برای کسی یا جایی کارکنید،در این صورت باز هم کارفرما با شما رفتار بهتری خواهد داشت و بیشتر تمایل دارد تا با شما همکاری کند و از دست دادن شما برای کارفرما یک امتیاز منفی است.

در اینجا این شما هستید که انتخاب می کنید تا چه زمانی در شرکت فعلی بمانید و اگر شرکت دیگری به شما پیشنهاد کاری داد ،خیلی راحت شرکت فعلی را ترک کنید.پس می بینید که در این صورت باز هم دیگر نگرانی شغلی برای شما وجود ندارد.

حالا این سوال مطرح می شود که چطور خود را قابل اسخدام بودن کنید؟

متعهد بودن به انجام وظیفه بسیار مهم است،اگر درجایی مشغول به کار هستید خدمات دسته اول ارائه دهید و اگر هم برای خود کسب و کاری راه انداخته اید کافیست مردم شما را به عنوان فروشنده، تولید کننده، یک پزشک ، یک وکیل و … ممتاز و درجه یک یشناسند

یعنی شما را به عنوان کسی بشناسند که کاملا برحرفه و کار خود مسلط است و در این زمینه اهل مطالعه و دارای تجربه و فن لازم می باشد و خیلی خوب از عهده کار بر می اید.

در این صورت افراد خیلی راحت کار خود را به شما می سپارندو یا از خدمات شما بهره می گیرند،هرگز شما را ترک نمی کنند و همیشه شما برای آنها اولین گزینه هستید. درضمن اینکه شما را به دیگران هم معرفی می کنند و بازار کار شما به این شیوه گسترش پیدا می کند.

نظر